Aktualności

Profesor Józef Zwierzycki -

patronem najgłębszego szybu w Polsce

W środę 10 stycznia br. w Kwielicach niedaleko Głogowa odbyła się uroczystość nadania imienia profesora Józefa Zwierzyckiego szybowi GG-1 - największemu wyrobisku górniczemu w Polsce. W bardzo mroźne przedpołudnie, w blasku słońca, pod wspomnianym szybem tablicę pamiątkową, poświęconą nowemu patronowi - wybitnemu, polskiemu geologowi, odsłonił wiceprezes KGHM, Mirosław Kidoń, dotąd odpowiedzialny za aktywa zagraniczne, a od kilku dni także p.o. wiceprezesa do spraw rozwoju KGHM. Powiedział m.in. o naszym, ale także i ich patronie: 

"Józef Zwierzycki był postacią wyjątkową. Był jednym z najwybitniejszych geologów w historii Polski. Jego pasja i poświęcenie dla nauki sprawiły, że stał się autorytetem także za granicą. Jego wkład w rozwój geologii i górnictwa bardzo mocno wpłynął na kształtowanie się dzisiejszej branży wydobywczej. Nadanie szybowi GG-1 imienia profesora to połączenie wielkich polskich tradycji związanych z geologią i nowoczesnością. Szyb Zwierzycki będzie symbolem ciągłości innowacyjności i zaangażowania w rozwój górnictwa. Niech pasja profesora będzie nadal inspiracją dla nowych pokoleń górników".

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele świata nauki z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, Uczelni Jana Wyżykowskiego z Polkowic, delegacje z Wyższego Urzędu Górniczego i Państwowego Instytutu Geologicznego, przedstawiciele rady nadzorczej KGHM, dyrektorzy oddziałów i spółek  Grupy Kapitałowej Polska Miedź, wspomniany wiceprezes KGHM, samorządowcy.  W tym ważnym wydarzeniu, na zaproszenie władz KGHM, miała przyjemność uczestniczyć także delegacja z naszej szkoły w składzie: dyrektor Michał Ratajczyk, wicedyrektor Katarzyna Płaczek-Kowalska, Patrycja Kapała i Magdalena Andrzejewska.  Szyb GG-1, przynależący do oddziałów górniczych ZG Rudna, jest najgłębszym obiektem tego typu w Polsce, do którego może zjechać człowiek (ma głębokość 1348 m). Na czas głębienia został wyposażony w kaskadowy system odwadniania w celu ochrony przed zalaniem. W szybie zabudowano 466 żelbetowych pierścieni tubingowych. Każdy pierścień składa się z 14 segmentów, które ważą od 2 do 5 ton. W sumie cała obudowa tubingowa zainstalowana w szybie GG-1 waży ok. 25 tysięcy ton. Jest to szyb wdechowy, służący do transportu materiałów i ludzi. Będzie mógł docelowo pompować 45 tysięcy metrów sześciennych świeżego powietrza na minutę. 14 czerwca 2023 roku nastąpiło zbicie techniczne, czyli połączenie podziemnymi chodnikami szybu GG-1 z kopalnią KGHM O/ZG Rudna. Szyb GG-1 nazwany imieniem naszego Patrona ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju KGHM Polska Miedź S.A. Pozwoli na udostępnienie nowych obszarów złoża miedzi i przedłużenie funkcjonowania kopalń Polkowice-Sieroszowice oraz Rudna. Ponadto wpłynie na poprawę warunków klimatyzacyjnych i wentylacyjnych pracy górników. Tablica poświęcona Józefowi Zwierzyckiemu w Kwielicach stanie się z pewnością punktem koniecznym do odwiedzenia na trasie dorocznych wycieczek śladami naszego Patrona.

Attachments:
Download this file (IMG_2376.jpg)IMG_2376.jpg[ ]660 kB
Download this file (IMG_2380.jpg)IMG_2380.jpg[ ]820 kB
Download this file (IMG_2382.jpg)IMG_2382.jpg[ ]2165 kB
Download this file (IMG_2386.jpg)IMG_2386.jpg[ ]2424 kB
Download this file (IMG_2410.jpg)IMG_2410.jpg[ ]898 kB
Download this file (IMG_2415.jpg)IMG_2415.jpg[ ]3792 kB
Download this file (IMG_2426.jpg)IMG_2426.jpg[ ]1301 kBOdsłon artykułów:
2329894


https://perijinan.blitarkota.go.id/assets/demo/https://sipirus.sukabumikab.go.id/storage/uploads/-/sthai/https://sipirus.sukabumikab.go.id/storage/uploads/-/stoto/https://ube.edu.ec/depo10k/https://dianasari.padangpanjang.go.id/public/assets/reze/https://tpid.morbis.id/custom/demo/https://tpid.morbis.id/css/mahjong-ways-2/https://dianasari.padangpanjang.go.id/xdemo/https://dianasari.padangpanjang.go.id/css/88s/https://alwasilahlilhasanah.ac.id/starlight-princess-1000/https://www.remap.ugto.mx/pages/slot-luar-negeri-winrate-tertinggi/https://bumdesjanjimanahansil.padanglawasutarakab.go.id/products/mpo/https://bumdesjanjimanahansil.padanglawasutarakab.go.id/pt2/https://setwan.katingankab.go.id/asset/slot-dana/https://bumdesjanjimanahansil.padanglawasutarakab.go.id/Assets/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/storage/sgacor/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/public/images/qrcode/slot-dana/https://neurotarget.com/slot-dana/https://bumdesjanjimanahansil.padanglawasutarakab.go.id/CSS/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/public/img/cover/10k/https://bumdesjanjimanahansil.padanglawasutarakab.go.id/build/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/storage/app/https://kla.katingankab.go.id/asset/css/https://siipbang.katingankab.go.id/css/http://www.inmedsur.cfg.sld.cu/docs/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/storage/idn/https://tpid.katingankab.go.id/csshttps://csr.katingankab.go.id/asset/plugins/https://setwan.katingankab.go.id/assets/uploadstruktur/https://appv2.tanahlautkab.go.id/doc/https://siipbang.katingankab.go.id/storage_old/data_rab/https://csr.katingankab.go.id/asset/scss/https://tpid.katingankab.go.id/js/https://setwan.katingankab.go.id/assets/uploadpublikasi/https://simetal.donggala.go.id/pear/demo/https://e-ulta.sarolangunkab.go.id/slot777/